LOGIN  Artykuły o kapeli dudziarz Galeria [Photogallery] dudziarz Materiały wideo dudziarz Plan koncertów dudziarz Kontakt English Deutsch Dutch
dudziarzNawigacja
Strona Główna
Artykuły o kapeli
Galeria [Photogallery]
Materiały wideo
Plan koncertów
Pliki do pobrania
Linki do ciekawych stron
Ważne informacje
Historia kapeli "Kotkowiacy"
Obecny skład kapeli
Stroje kapeli "Kotkowiacy"
Instrumenty kapeli
O Tomaszu Kotkowiaku
Kontakt z kapelą
Kontakt
Wyszukiwanie informacji
Szukaj
Informacje o stronie
dudziarzKapela Koźlarska
Kapela koźlarska jest to zespół muzyków, grający w składzie kozioł i skrzypce do początków XX wieku, w latach przed I wojną światową dołączył do tego składu klarnet Es, a w latach międzywojennych trąbka B. W takim zestawieniu kapele grają jeszcze w okresie powojennym i jak pokazują fakty wpływ na to gdzie i komu grały kapele miały finanse. Zmieniło się to w okresie, kiedy mecenat nad kulturą przejęło państwo.
dudziarzPlan koncertów
leftleft Kwiecień 2018 rightright
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

bullet - koncert (kliknij, aby obejżeć szczegóły)
dudziarzLosowa fotografia
dudziarzGoście online
Aktualnie Gości Online: 1
dudziarzTrąbka
Definicja wg encyklopedii PWN:

TRĄBKA - [wł.], instrument muz. dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych; mosiężna rura zwinięta w płaską, wydłużoną pętlę, rozszerzająca się w czarę głosową; 3 wentyle, lejkowaty ustnik; obecnie używa się głównie trąbek w stroju B (skala chromatyczna e–b2) i w stroju C (fis–e3). Najwcześniejsze trąbki. miały rurę prostą; przejęte z Azji przez staroż. Greków (salpinks) i Rzymian (lituus, buccina), w średniow. Europie miały coraz bardziej wyszukane kształty (lur), od XVI w. zwiniętą rurę, dzięki czemu znacznie zmalały rozmiary instrumentu; początkowo trąbki nie były przestrajane, tzw. trąbki naturalne (obecnie trąbka fanfarowa, zw. też fanfarą); w XVIII w. trąbka inwencyjna, przestrajana za pomocą ruchomego kolanka, zw. inwencją; w XIX w. zastosowano w trąbce wentyle; trąbka weszła w skład orkiestry już w XVII w., w XX w. popularna też w muzyce jazzowej i rozrywkowej. J. PAWŁOWSKI Trąbka od A do Z, Kraków 1969.

ARTYKUŁY: trabka.jpgRys historyczny

Współczesna trąbka znana jest w swej formie od 1813 roku, kiedy to wyposażono ją w zawory. Jednocześnie dopiero wtedy trąbka stała się praktycznym i stosunkowo łatwym w grze instrumentem. Wczesna trąbka, wywodząca się z archaicznych instrumentów blaszanych bardziej przypominała współczesny róg (waltornię) niż dzisiejszą trąbkę. Gra na trąbce (clarino), niezwykle trudna i wymagająca umiejętności technicznych, stała się bardzo intratnym zawodem. "Trąbkarze" byli najlepiej opłacanymi instrumentalistami swych czasów. Nic, zatem dziwnego, że gildie zrzeszające tych instrumentalistów stały się zamkniętymi klubami, do których z zasady dopuszczano potomków i krewnych muzyków w nich się wywodzących. W połowie XVIII wieku znaczenie trąbki w muzyce zaczęło się zmniejszać. Dopiero w latach czterdziestych XX wieku nastąpił renesans instrumentu za sprawą muzyków jazzowych. Odkryli oni wyjątkowe cechy tego instrumentu i rozciągnęli jego możliwości. Techniki gry wypracowane przez muzyków jazzowych były często adaptowane przez muzyków grających repertuar klasyczny.

W kapeli koźlarskiej Kotkowiacy trąbka B pojawiła się po I Wojnie Światowej.

Na podstawie internetu

Powrót