LOGIN  Artykuły o kapeli dudziarz Galeria [Photogallery] dudziarz Materiały wideo dudziarz Plan koncertów dudziarz Kontakt English Deutsch Dutch
dudziarzNawigacja
Strona Główna
Artykuły o kapeli
Galeria [Photogallery]
Materiały wideo
Plan koncertów
Pliki do pobrania
Linki do ciekawych stron
Ważne informacje
Historia kapeli "Kotkowiacy"
Obecny skład kapeli
Stroje kapeli "Kotkowiacy"
Instrumenty kapeli
O Tomaszu Kotkowiaku
Kontakt z kapelą
Kontakt
Wyszukiwanie informacji
Szukaj
Informacje o stronie
dudziarzKapela Koźlarska
Kapela koźlarska jest to zespół muzyków, grający w składzie kozioł i skrzypce do początków XX wieku, w latach przed I wojną światową dołączył do tego składu klarnet Es, a w latach międzywojennych trąbka B. W takim zestawieniu kapele grają jeszcze w okresie powojennym i jak pokazują fakty wpływ na to gdzie i komu grały kapele miały finanse. Zmieniło się to w okresie, kiedy mecenat nad kulturą przejęło państwo.
dudziarzPlan koncertów
leftleft Kwiecień 2018 rightright
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

bullet - koncert (kliknij, aby obejżeć szczegóły)
dudziarzLosowa fotografia
dudziarzGoście online
Aktualnie Gości Online: 1
dudziarzHistoria kapeli koźlarskiej "Kotkowiacy"
articles: dudziarz.jpgKapela koźlarska Tomasza Kotkowiaka pozbawiona stałej siedziby zmuszona była przerwać zajęcia dydaktyczne i regularne próby. Jednak jej najbardziej wytrwali członkowie spotykali się nadal, chociaż niesystematycznie, biorąc udział w Biesiadach Koźlarskich i imprezach okolicznościowych. Sytuacja zmieniła się w dniu 23 maja 1992 roku tj. 57 rocznica ślubu Tomasza Kotkowiaka i 20-lecie działalności zespołu M–4. Był to zespół rozrywkowy, grający na weselach i zabawach, w skład którego wchodzili uczniowie Tomasza Kotkowiaka.

articles: kotkowiacy_pierwszy_sklad.jpg
Pierwotny skład kapeli "Kotkowiacy"
Z tych okazji zorganizowano imprezę, na której wspólnie muzykowano łącząc dotychczas nigdy niegrające ze sobą instrumenty. Kozioł, skrzypce, klarnet z akordeonem, kontrabasem i klarnetem B . Po oficjalnym zakończeniu jubileuszu podjęto decyzję o wspólnym graniu w poszerzonym składzie, który został przyjęty z serdecznością i aplauzem 350-osobowej publiczności zgromadzonej w sali kinowej Domu Kultury „Kolejarza”. Już wtedy przyjęto nazwę, która brzmi: Kapela Koźlarska „Kotkowiacy”. Przyjmując taką nazwę członkowie pragnęli podkreślić fakt, że wszyscy są wychowankami Tomasza Kotkowiaka. Jednocześnie dostrzegli analogię z rodzinną kapelą Kotkowiaków z czasów przedwojennych, kiedy to grało sześciu braci i siostra. Fakt przyjęcia nazwy „Kotkowiacy” miał też być uhonorowaniem za życia jednego z najwybitniejszych koźlarzy i budowniczych. W skład kapeli wchodzili:
Zmiana nazwy oznaczała też rozpoczęcie nowego etapu działalności kapeli. Od początku napotykała ona na przychylność publiczności i negację ze strony etnomuzykologów, którzy twierdzą, że skład kapeli winien być autentyczny, a repertuar pochodzący z regionu kozła.

Obecni członkowie kapeli mieli i mają odmienne zdania twierdząc, że wszystko się zmienia i ewoluuje w kierunku nowoczesności. Jako członek i kierownik kapeli, Jerzy Skrzypczak uważa, że obecny skład kapeli różni się znacznie od autentycznego, ale instrumenty, które dochodziły w kolejnych etapach też świadczą o tym, że folklor się zmieniał. Według niego pierwszy i jedyny autentyczny skład to kozioł i skrzypce. Kolejno dochodzące, klarnet Es na przełomie XIX wieku i trąbka B po I wojnie światowej zmieniły znacząco skład i instrumentarium. Jak podaje A. Cieślińska - "Basy zwane w Dąbrówce Wlkp. maryną były w kapeli koźlarskiej używane wówczas, gdy podstawowe instrumenty tj. kozioł, klarnet, skrzypce były dublowane bądź zwielokrotniane. Pomagały one w lepszym utrzymaniu rytmu” .

„Ludowe zespoły instrumentalne, w których muzykuje się nie z nut, lecz ze słuchu (na zasadzie heterofoni wariacyjnej) nazywają się kapelami ludowymi" - Wielka Encyklopedia Powszechna. Według tej definicji „Kotkowiacy” są kapelą ludową, grają ze słuchu według wyżej wspomnianej zasady.

„Obecnie nazwą kapela określa się zespoły ludowe, folklorystyczne” (Nowa Encyklopedia) Kapele możemy zobaczyć grające jako zespoły instrumentalistów, występujące samodzielnie lub przygrywające zespołom tanecznym. Zespoły te możemy podzielić na trzy kategorie:
  • zespoły autentyczne
  • zespoły regionalne
  • zespoły stylizowane
Te ostatnie najdalej odchodzą od form i treści folkloru autentycznego. Występują zazwyczaj z akompaniamentem orkiestry, a jeśli z własną kapelą, to niekiedy z dość dowolnym zestawem instrumentów (np. z gitarami elektrycznymi – nalot muzyki jazz'owiej), pieśni zaś wykonywane są wielogłosowo.
Strona 1 z 2 1 2

Powrót